Foto Galeri WebTV

23 Kasım 2022 Çarşamba  17:41
Antalya Kadın Müzesi, 7 Yaşında
''Antalya gibi dünyada bilinen bir destinasyonun, gerek tanıtımı gerekse algı yönetiminde projeler ile var olan bir kadın müzesine sahip olması çok önemli bir artı değerdir''
 

QR Kodu
 

ANTALYA'nın ilk, Türkiye'nin ikinci, Dünya'nın 12'nci sanal kadın müzesi olan, 'Antalya Kadın Müzesi' 7'nci yaşını kutluyor. Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, "Antalya gibi dünyada bilinen bir destinasyonun, gerek tanıtımı gerekse algı yönetiminde projeler ile var olan bir kadın müzesine sahip olması çok önemli bir artı değerdir" dedi.

JALE İNAN ANISINA ÖDÜL

ATAV çatısı altında 23 Kasım 2015 tarihinde kurulan sanal müze, dijital çağa ayak uydurarak, gelecek nesillere ilkleri başarmış olan kadınları anlatmayı misyon ediniyor. Dünya Kadın Müzeleri Birliği'ne (IAWM) üye olan ve farklı alanlarda uzman 13 danışma kurulu üyesi bulunan Antalya Kadın Müzesi (AKM), 2016 yılından itibaren düzenlediği ve Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Jale İnan'ın adını verdiği, 'Prof. Dr. Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni' ile 'Yılın Kadını Ödülü'nü her yıl kente katma değer sağlamış bir kadına veriyor ve kadın hakları konusunda düzenlediği söyleşilerle Antalyalılarla buluşuyor.

ROL MODEL KADINLARLA SÖYLEŞİ

'Duvaktaki Bereket Yörük Gelini', 'Jale İnan' ve 'Bu Kentte Kadın Var' sergilerini çeşitli kültür merkezlerinde açarak sanatseverlerle buluşan AKM'nin web sitesinde ise 'Antalya'nın Binlerce Yıllık Tanrıçaları', 'Yörük Kadın Başları', 'Yörük Kadın Kıyafetleri' ve Danışma kurulu üyesi Melike Gül'ün fotoğraf sergisi olmak üzere 4 dijital sergi, 47 rol model kadınla yapılan söyleşi, Yörük Gelini Defilesi, kütüphane ve gerçekleştirilen etkinlikler yer alıyor.

"KENTİN BAŞARILI KADIN ENVANTERİNİ ÇIKARIYORUZ"

Antalya Kadın Müzesi kurucuları arasında yer alan ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, 7'nci yaşını kutlayan AKM'nin kentin hafızasını arşivlediğini kaydederek, şöyle konuştu; "Antalya Kadın Müzesi, kentimizde yaşayan kadınların tüm dünyada başarılarıyla anılması için düşünülmüş bir müze. Kentin başarılı kadın envanterini çıkarıyoruz. Onlarla görüntülü söyleşiler yapıp geleceğe aktarıyoruz. Sanal müzemizde yer alan röportaj ve sergilere www.antalyakadinmuzesi.org ve www.antalyawomanmuseum.com internet siteleri üzerinden erişilebiliyor."

Antalya'nın ilk sanal kadın müzesi Antalya Kadın Müzesi'nin değerinin zamanla anlaşılacağının altını çizen Yeliz Gül Ege, sözlerine şöyle devam etti: "Müzemizin hazırladığı projeler ve sunduğu faaliyetler, her yıl gelişerek devam etmektedir. Antalya gibi dünyada bilinen bir destinasyonun gerek tanıtımı gerekse algı yönetiminde, projeler ile var olan bir kadın müzesine sahip olması çok önemli bir artı değerdir. Müzemizin 7. kuruluş yıldönümü kutlu olsun."

AKM, son olarak meme kanseri farkındalığına dikkat çekmek için 'Sohbetiniz Sağlık Olsun' projesini hayata geçirdi ve 'Dünya Kadınlar Günü' kapsamında Lider Haber'de 1 ay boyunca yayınlanan, toplumsal bilinçlenme yaratmak amacıyla hazırlanan TV programlarını, seyirciyle buluşturdu.(DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Organ ve Kök Hücre Nakli, Kan İhtiyacını Artırıyor
“Antalya, organ nakli ve kök hücre nakli konusunda Türkiye'de başı çeken şehirl...
3.12.2022 (0)
MYP 'Genişletilmiş İstişare Toplantısı' Yapıyor
MYP tarafından Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen 'Genişletilmiş İstişar...
3.12.2022 (0)
AŞT Türkiyenin En Modern Tiyatro Sahnesine Kavuştu
ANTALYA Şehir Tiyatrosu, yeni oyunları ve 830 kişilik koltuk kapasiteli iki yeni...
3.12.2022 (0)
Engelliler İçin 374 Kilo Kapak Topladılar
Çağlayan İlkokulu 4C sınıfı öğrencileri,topladıkları plastik kapakları, 3 Aralık...
3.12.2022 (0)
Kara Akbaba Doğaya Salındı
Üzerindeki çipten konumu belirlenen kuş, alınıp Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşa...
3.12.2022 (0)
Akdeniz'de 'Ustura Gagalı' Kuşu Aranıyor
Kuş gözlemcileri son günlerde Türkiye kuş türü listesine 498'inci tür olarak, ye...
3.12.2022 (0)
Engelliler Haftası Nedeniyle 'Farkındalık Korteji'
ANTALYA'da 3 Aralık 'Dünya Engelliler Günü' nedeniyle Otizm, Yaşam ve Gençlik Sp...
3.12.2022 (0)
2 Bin 800 Kilometre Pedal Çevirecek
Trafikte Bisikletlilerin Varlığına Dikkat Çekmek İçin 2 Bin 800 Kilometre Pedal ...
3.12.2022 (0)
Rus Sanatçı Plastik Heykelleriyle Dikkati Çekiyor
Güzel Amirova, çöp poşetinden plastik şişeye, gazoz kapağından plastik klipslere...
3.12.2022 (0)
Göz Tansiyonu Konusunda Dikkatli Olun
''Çocuk Ve Yenidoğanlarda Göz Tansiyonu Konusunda Dikkatli Olun'' Uyarısı...
3.12.2022 (0)