Foto Galeri WebTV

4 Şubat 2023 Cumartesi  17:28
Muz Üreticilerinin Soğuk Hava Nöbeti
TÜRKİYE'nin en büyük örtü altı muz üretim merkezlerinden Antalya'nın Manavgat ilçesinde üreticiler seralarda ısının 7 derecenin altına düşmemesi için gece sabaha kadar nöbet tutuyor.
 

QR Kodu
 

TÜRKİYE'nin en büyük örtü altı muz üretim merkezlerinden Antalya'nın Manavgat ilçesinde üreticiler seralarda ısının 7 derecenin altına düşmemesi için gece sabaha kadar nöbet tutuyor.

Manavgat, son 10 yıldaki yatırımlarla örtü altında 20 bin dekarlık alana muz ekimi yapılarak Türkiye'nin muz üretim merkezi haline geldi. Havanın soğuduğu son günlerde Manavgatlı üreticiler seraların ısısını 7 derecede tutabilmek için büyük gayret sarf ediyor. Üreticiler, seralarda kullanılan çeşitli iklimlendirme sistemleriyle muz bitkilerini ve ürün verimini korumayı hedefliyor. Hava sıcaklığı 7 dereceye düştüğünde otomatik olarak harekete geçen iklimlendirme sistemlerinin yanı sıra, geleneksel yöntemlerle de seraların ısısı korunmaya çalışılıyor. Üreticiler, iklimlendirme sistemlerinden termosifon sistemiyle ısıtılan veya yer altından çekilen 22 derecedeki suyun buharının yanı sıra, sisleme ve dumanlama yöntemini de kullanıyor.

Manavgat'ta 12 dönümlük kapalı alanda muz serası olan Hasan Çetin ve Hasan Göktaş, soğuk gecelerde seradaki bitkileri korumanın önemine değindi. Muzun tropikal tür olduğunu ve büyük ısı dalgalanmalarına dayanamadığını belirten Hasan Göktaş, sıcaklığın 7 derecenin altına düşmesi durumunda muz bitkisinin strese girdiğini ve üründe verim kaybı olduğunu söyledi. Seranın ısısını muhafaza etmek için karbondioksit salınımı ve yer altından gelen sıcak su buharını kullandıklarını anlatan Göktaş, "Seraların içinde sıcaklık 7 dereceye yaklaştığında kutularla satın aldığımız karbondioksit gazını seranın içine salıyoruz. Bunun 2 tür faydası oluyor. Yukarıdan gelen soğuk havayla muz bitkisi arasında bariyer oluşturuyor ve soğuk havanın aşağı geçmesini önlüyor. Aynı zamanda karbondioksit olduğu için bitkinin sürekli fotosentez yapmasını ve canlı kalmasını sağlıyor" dedi.

Karbondioksit salınımının yanı sıra yerin 110 metre altından artezyenden su çıkardıklarını anlatan Göktaş, "Çıkardığımız bu suyun sıcaklığı yaklaşık 22 derece civarında. Yerden yaklaşık 1,5 metre yüksekte kurduğumuz borularla su bütün serayı dolaşıyor. Boruların her bir metrelik bölümünde mikro başlıkların bulunduğu fıskiyeler var. Buralarda çıkan su soğuk havanın etkisiyle buharlaşıyor ve ısıyı sabit tutmaya yardımcı oluyor" diye konuştu.

Muz bitkisinin soğuktan korunmasının diğer örtü altı bitkilerinden farklı olduğunu kaydeden Göktaş, "Muz, çok fazla sıcaklık dalgalanmalarını sevmiyor. Isının stabil kalması gerekiyor. O yüzden biz, muz üreticileri saat 21.00'den sabah güneş doğup, dışarısı ısınana kadar seradan ayrılamıyoruz" dedi. (DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Antalya'da Turizm Sektörü, Yaz Sezonuna Hazır
Yaklaşık 150 ülkeden turist ağırlayan Antalya'da turizm sektörü, bu yıl özellikl...
25.03.2023 (0)
Antalyalı Hayırseverden Kepez'e Sağlık Merkezi
VALİ Ersin Yazıcı, hayırsever Süleyman Akbıyık ile Kepez ilçesinde yapılacak ola...
25.03.2023 (0)
Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor
Antik Ve Modern Yaşamın İç İçe Olduğu Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor...
25.03.2023 (0)
Bakan Çavuşoğlu, Depremzedelerle Birlikte Yaptı
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ramazanın ikinci iftarını; 6 Şubat'ta meydana...
25.03.2023 (0)
'Enkaz Arkeolojisi'yle 288 Eser Kurtarıldı
KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, depremde yıkılan ...
25.03.2023 (0)
Kahve Tarlaları Kuşların Beslenme Düzenini Bozuyor
Kuşların temel besinlerini azaltarak, hayatta kalabilmeleri için beslenme düzenl...
25.03.2023 (0)
Depremzede Çocukların Yaraları Sanatla Sarılıyor
AKDENİZ Üniversitesi yerleşkesinde ve Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında konuk edi...
24.03.2023 (0)
Turizm Öğrencileri Sektörde İstihdam Edilecek
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen ve turizm bölümlerind...
24.03.2023 (0)
A Kategorisi İkinci Ayağı Belek’te Başladı
Türkiye Golf Federasyonu (TGF) tarafından düzenlenen ve 2023 faaliyet takviminde...
24.03.2023 (0)
'Su Kaynaklarımızı Tüketiyoruz'
ANTALYA Tarım Konseyi (ATAK) ile Antalya Ticaret Borsası (ATB), Dünya Su Günü'nd...
24.03.2023 (0)