Foto Galeri WebTV

4 Şubat 2023 Cumartesi  17:33
Antalya'dan Görüntülendi
ANTALYA'da 2 bin 500 rakımdaki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin 'Aygöz' adlı ufuk teleskobu, parlak yeşil renkteki C/2022 E3 (ZTF) isimli kuyruklu yıldızını görüntüledi.
 

QR Kodu
 

ANTALYA'da 2 bin 500 rakımdaki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin 'Aygöz' adlı ufuk teleskobu, parlak yeşil renkteki C/2022 E3 (ZTF) isimli kuyruklu yıldızını görüntüledi. Gözlemevi Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık, "Bu hafta, Dünya'ya çok yakın ve bu uzaklık değişecek. Git gide kendi yörüngesi üzerinde Dünya'dan uzaklaşacak ve milyonlarca kilometre uzağa gidecek" dedi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA), Mart 2022'de Jüpiter'in yörüngesinde keşfedip, resmi adı C/2022 E3 (ZTF) olan parlak yeşil renkteki kuyruklu yıldızın, 50 bin yıl aranın ardından Dünya'ya çok yakın mesafeden geçişi Antalya'dan da görüntülendi. Beydağları'ndaki 2 bin 500 rakımlı Bakırlıtepe'de kurulu, dünyanın en iyi gözlem istasyonlarından biri olarak gösterilen TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki 'Aygöz' isimli teleskop, C/2022 E3 isimli kuyruklu yıldızı görüntüledi.

'GÖRÜNTÜ İTİBARIYLA BİR TAKMA İSİM'

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık, kuyruklu yıldızların Güneş Sistemi'nin oluşumunda meydana gelmiş gök cisimleri olarak kabul edildiğini belirterek, "Dolayısıyla gözlenmesi, tayfsal olarak bizim renklerine ayırma dediğimiz tekniklerle incelenmesi; bize Güneş Sistemi'nin oluşumu, yaşı ve kimyasal kompozisyonu hakkında bilgi veriyor. Dolayısıyla zaman zaman güneş sistemine girip, dünyaya yaklaşan kuyruklu yıldızlar olabiliyor. Kuyruklu yıldız, görüntü itibarıyla bir takma isim. Normalde üzerleri buzla kaplı, kaya parçaları. Bunlar güneşe yaklaştıkları zaman; yörüngelerinde, güneş rüzgarının etkisi ile üzerindeki buz ve materyallerin buharlaşmasıyla arkalarında bir kuyruk oluşturuyor. Buna görsel olarak kuyruklu yıldız diyoruz" dedi.

BAKIRLITEPE'DEN GÖRÜNTÜLENDİ

Bugünlerde dünyaya çok yakın geçiş yapan C/2022 E3 kuyruklu yıldızın geçen yıl mart ayında keşfedildiğini hatırlatan Dr. Özışık, "ABD'de çok büyük bir tarama teleskopu var; sadece tarama gözlemleri yapıyor. Fakat dünyaya yakın olarak geçeceği tarihte 1-2 Şubat olarak hesaplanmıştı. Tam bu tarihlerde gözlem yapamadık. Çünkü Bakırlıtepe yerleşkesinde bir süredir olumsuz hava koşulları devam ediyor. Kar yağışı ve yüksek fırtına, sıcaklıkta bir anda eksi 10-15'lere düştüğünden kubbeler ve mekanizmalar donmuş durumda. Bunu 25 Ocak'ı 26'ya bağlayan gece gözlemledik. Ufuk teleskopumuz 'Aygöz' ile aldığımız görüntülerle de kuyruk yapısı belirgin bir şekilde ortaya çıktı" diye konuştu.

BİR HAFTA DAHA GÖRÜLEBİLECEK

Parlak yeşil bir renge sahip bu kuyruklu yıldızın yörüngesi üzerinde büyük bir hızla ilerlediğini anlatan Dr. Özışık, şu bilgileri verdi: "Bu hafta, Dünya'ya çok yakın ve bu uzaklık değişecek. Git gide kendi yörüngesi üzerinde Dünya'dan uzaklaşacak ve milyonlarca kilometre uzağa gidecek. Yaklaşık bir hafta daha amatör gözlemciler, bu kuyruklu yıldızı parlak şekilde gözlemleyebilir. Fakat normal şehir ışıklarında, kuyruklu yıldıza benzer cisimlerin gözlemlenmesi zor olduğu için, şehir dışında, mümkünse yüksek tepe, dağda ışıksız bir ortamda gözlem yapmak gerekiyor. Şehir dışında daha karanlık yerlere giderlerse, normal bir dürbünle bile bir hafta daha bu kuyruklu yıldızı, kuzey bölgesinde gözleyebilirler." (DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Antalya'da Turizm Sektörü, Yaz Sezonuna Hazır
Yaklaşık 150 ülkeden turist ağırlayan Antalya'da turizm sektörü, bu yıl özellikl...
25.03.2023 (0)
Antalyalı Hayırseverden Kepez'e Sağlık Merkezi
VALİ Ersin Yazıcı, hayırsever Süleyman Akbıyık ile Kepez ilçesinde yapılacak ola...
25.03.2023 (0)
Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor
Antik Ve Modern Yaşamın İç İçe Olduğu Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor...
25.03.2023 (0)
Bakan Çavuşoğlu, Depremzedelerle Birlikte Yaptı
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ramazanın ikinci iftarını; 6 Şubat'ta meydana...
25.03.2023 (0)
'Enkaz Arkeolojisi'yle 288 Eser Kurtarıldı
KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, depremde yıkılan ...
25.03.2023 (0)
Kahve Tarlaları Kuşların Beslenme Düzenini Bozuyor
Kuşların temel besinlerini azaltarak, hayatta kalabilmeleri için beslenme düzenl...
25.03.2023 (0)
Depremzede Çocukların Yaraları Sanatla Sarılıyor
AKDENİZ Üniversitesi yerleşkesinde ve Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında konuk edi...
24.03.2023 (0)
Turizm Öğrencileri Sektörde İstihdam Edilecek
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen ve turizm bölümlerind...
24.03.2023 (0)
A Kategorisi İkinci Ayağı Belek’te Başladı
Türkiye Golf Federasyonu (TGF) tarafından düzenlenen ve 2023 faaliyet takviminde...
24.03.2023 (0)
'Su Kaynaklarımızı Tüketiyoruz'
ANTALYA Tarım Konseyi (ATAK) ile Antalya Ticaret Borsası (ATB), Dünya Su Günü'nd...
24.03.2023 (0)