Foto Galeri WebTV

13 Mart 2023 Pazartesi  16:51
‘İstiklal’in 102. Yılı
İstiklal Marşı'nın kabulünün 102. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü sebebi ile tören düzenlendi.
 

QR Kodu
 

İstiklal Marşı'nın kabulünün 102. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü sebebi ile tören düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü programı Serik Fen Lisesi konferans salonunda yapıldı. Düzenlene programa, Kaymakam Cemal Şahin ve Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Erdoğan, CHP Serik İlçe Başkanı Yusuf Dinç, daire müdürleri, STK temsilciler, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Serik Fen Lisesi tarafından düzenlenen programında sunuculuklarını okul öğretmenlerinden Yasemin Salihoğlu ve Deniz Pişkin yaptılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve Müzik Öğretmeni Doğan Gök yönetiminde İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Tarih Öğretmeni Sema Çınar Akpınar yaptı.

Sema Çınar Akpınar konuşmasında şunları söyledi; “İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 12 Mart 1921 tarihli oturumunda ittifakla, alkışlarla ve göz yaşlarıyla kabul edilmesinin 102.yılında, İstiklal Marşı’nı anlamak ve anlatmak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve onu bu çerçevede değerlendirmemiz gerekir. İstiklal Marşı’nı anlayabilmek ve kavrayabilmek için ise, öncelikle Mehmet Akif’i çok iyi bilmek, onun “milli mücadele ruhunu” hakkı ile hissetmek şarttır. İstiklal Savaşı, hiç kuşku yok ki Türk milletinin ölüm kalım harbi olmuştur. Böyle zamanlarda milletler kendilerini var eden ve ayakta tutan esas değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet gibi kavramların kıymeti, barış zamanlarında pek fazla anlaşılamasa da milletlerin zorlu süreçlerden geçtiği bilhassa savaş zamanlarında bunların ne denli önemli değerler oldukları bir kez daha üstelik tüm hassasiyetiyle anlaşılır ve idrak edilir.

İstiklal Marşı Ankara’da Taceddin Dergahında yazılırken, Polatlı yakınlarında Yunanlının top sesleri duyulmaktadır. Buna rağmen marşın hiç bir mısrasında hatta kelimesinde tereddüt ve endişeye rastlanmaz. Zafere dopdolu bir iman gözlenir. Bu en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmazdı. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayâsızca saldırılara elbette boyun eğmeyecekti. Dönemin süper güçlerinin en güçlü silahlarıyla yurdumuzu işgaline Türk ordusu çelikleşmiş iradesi ve iman dolu göğsüyle en güzel cevabı verecektir.

İstiklal Marşımız, milletimizin hürriyet ve bağımsızlık aşkının, imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, fedakarlıklarla verilen kurtuluş mücadelesinin en canlı ifadesidir. Milli ve manevi değerler etrafında yeniden var olma arzusunu, birlik ve beraberlik inancını gösteren İstiklal Marşımız, bugün de milletin ortak sesi ve ortak duygusudur.

Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşının tüm kahramanlarını ve bu eşsiz destanı bizlere hediye eden büyük şair Mehmet Akif Ersoy ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Serik Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Şan’ın ‘Kabul Edildi İstiklal Marşı’ isimli şiirin okumasında sonra programa İstiklal Marşı video belgesel gösterimi ile devam edildi.

İlçe genelinde yapılan İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Şehit Hasan Güçlü MTAL öğrencisi Eva Ceren Muzaç’ın kompozisyonunu okumasından sonra; şiir yarışmasında ilçe birincisi olan Tekeli Ortaokulu öğrencisi Merve ateş şiirini okudu.

Serik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Serik’te öğrenciler arasında yapılan İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu, resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Kompozisyon dalında 1. Olan, Şehit Hasan Güçlü MTAL öğrencisi Eva Ceren Muzaç’ın, şiir dalında 1. Olan Tekeli Ortaokulu öğrencisi Merve Ateş’in ve resim dalında 1. Olan Tekeli İlkokulu öğrencisi Zeynep Akyürek’in ödüllerini Kaymakam Cemal Şahin verdi.

Kompozisyon dalında 2. Olan, Gebiz Şehit Abdurrahman Kara Anadolu Lisesi öğrencisi Nursel Bulut, şiir dalında 2. Olan Yükseliş Koleji öğrencisi Elif Naz Başoğlu, ödüllerini Belediye Başkanı Enver Aputkan’dan aldılar.

Kompozisyon dalında 3. Olan, Özel Çözüm Akademi Anadolu Lisesi öğrencisi Emine Köksal’a, şiir dalında 3. Olan Tekeli Ortaokulu öğrencisi Ayşenur Baran’a, ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Burak Erdoğan verdi.

Programdan sonra ise okulun lobisinde düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü resim sergisi protokol tarafında gezildi.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Antalya'da Turizm Sektörü, Yaz Sezonuna Hazır
Yaklaşık 150 ülkeden turist ağırlayan Antalya'da turizm sektörü, bu yıl özellikl...
25.03.2023 (0)
Antalyalı Hayırseverden Kepez'e Sağlık Merkezi
VALİ Ersin Yazıcı, hayırsever Süleyman Akbıyık ile Kepez ilçesinde yapılacak ola...
25.03.2023 (0)
Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor
Antik Ve Modern Yaşamın İç İçe Olduğu Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor...
25.03.2023 (0)
Bakan Çavuşoğlu, Depremzedelerle Birlikte Yaptı
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ramazanın ikinci iftarını; 6 Şubat'ta meydana...
25.03.2023 (0)
'Enkaz Arkeolojisi'yle 288 Eser Kurtarıldı
KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, depremde yıkılan ...
25.03.2023 (0)
Kahve Tarlaları Kuşların Beslenme Düzenini Bozuyor
Kuşların temel besinlerini azaltarak, hayatta kalabilmeleri için beslenme düzenl...
25.03.2023 (0)
Depremzede Çocukların Yaraları Sanatla Sarılıyor
AKDENİZ Üniversitesi yerleşkesinde ve Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında konuk edi...
24.03.2023 (0)
Turizm Öğrencileri Sektörde İstihdam Edilecek
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen ve turizm bölümlerind...
24.03.2023 (0)
A Kategorisi İkinci Ayağı Belek’te Başladı
Türkiye Golf Federasyonu (TGF) tarafından düzenlenen ve 2023 faaliyet takviminde...
24.03.2023 (0)
'Su Kaynaklarımızı Tüketiyoruz'
ANTALYA Tarım Konseyi (ATAK) ile Antalya Ticaret Borsası (ATB), Dünya Su Günü'nd...
24.03.2023 (0)