Foto Galeri WebTV

18 Mart 2023 Cumartesi  17:05
Acil Serviste Geriatri Polikliniği Açıldı
Antalya'da hayata geçirilen ''Güvenli ve Yaşlı Dostu Acil Servis'' projesi kapsamında 65 yaş üstü hastalar acil serviste sıra beklemeden ayrı bir alanda tedavi imkanına kavuştu.
 

QR Kodu
 

Antalya'da hayata geçirilen "Güvenli ve Yaşlı Dostu Acil Servis" projesi kapsamında 65 yaş üstü hastalar acil serviste sıra beklemeden ayrı bir alanda tedavi imkanına kavuştu.

Yaşlıların acil servislerdeki tedavilerine yönelik Avrupa Birliği'nce (AB) kabul edilen Safe and Friendly Emergency Medicine for Elderly (SAFE-ME) (Güvenli ve Yaşlı Dostu Acil Servis) Projesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (AEAH) uygulamaya konuldu.

Uygulama sayesinde hastaneye gelen 65 yaş üstü hastalar, acil serviste sıra beklemeden geriatri bölümünde görevli sağlık çalışanları tarafından şifa bulacak.

AEAH Acil Tıp Kliniği Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Keşaplı, projeyle ilgili 3 yıl önce yaptıkları başvurunun kabul edildiğini söyledi.

Türkiye'de İlk Defa Uygulanan Bir Model

Güvenli ve Yaşlı Dostu Acil Servis Projesi'nin koordinatörü olduğunu ifade eden Keşaplı, "Bu yeni bir model, Türkiye'de olmayan, ilk defa gerçekleştirilen bir model. 65 yaş üstü bireyler ayrı bir fiziki alana alınarak bu konuda eğitim almış personel tarafından tedavileri yapılacak. Böylelikle hem acil servisimizin yoğunluğunu almış hem de acil servisimizde zaman zaman oluşan kaotik durumundan 65 yaş üstü hastalarımızı ayırmış olacağız." dedi.

Bu uygulamayı ilk kez Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayata geçirdiklerini anlatan Keşaplı, 65 yaş üstü hastalar için 16 yatağın ayrıldığını kaydetti.

Hastaneye başvuran 65 yaş üstü vatandaşların direkt ayrı bir fiziki alana alınacağını ve sadece bu alanda eğitim gören personelin bu hastalarla ilgileneceğini aktaran Keşaplı, şöyle devam etti:

"65 yaş üstü hastalarımıza kısa süreli takip gerekiyorsa 4 saatlik 3 yataklı ilave bir alanımız var, onun dışında tamamen onların fizyolojik ve psikolojik özellik ve ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş ayrı bir alan oluşturduk. Yaşlılar hastanemize geldiği zaman yönlendirme tabelalarıyla sıra beklemeden, kuyruğa girmeden, ilave bir şey yapmadan, bir nevi öncelikli hizmet almış olacak. Bu aslında bir nevi bizi yetiştiren insanlarımıza vefa borcumuz ve Türkiye'de bir örneği yok. Yaşlılarımızın ihtiyaçları, fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçları farklı. Çok fazla ilaç kullanıyorlar. Amacımız, bu hastaların acil servislerimizin yoğunluğu içerisinde birtakım işlemlerinin gözden kaçmasının önüne geçmek."

Keşaplı, İl Sağlık Müdürlüğü ve hastanenin başhekimliğinin de destekleriyle acil serviste hizmet vermeye başladıklarını ifade etti.

"Yaşlılar İçin Büyük İhtiyaç"

77 yaşındaki hasta Ayla Caner de hastanede hizmete sunulan uygulamayı çok beğendiğini dile getirdi.

Geriatri polikliniğinin açılmasının çok iyi olduğunu belirten Caner, şöyle konuştu: "Bu büyük bir eksikti, bunun Türkiye genelinde yayılmasını arzu ediyoruz. Geriatri polikliniği olması biz yaşlılar için büyük ihtiyaç. Bizim için o kalabalığın ve curcunanın içinden bölümün ayrılması çok isabetli olmuş çünkü yaşlılığın verdiği bir zorluk oluyor. Bir de derdini anlatamayacak arkadaşlarımız oluyor, onun için de hem hoş karşılanması ve hem de bilinçli personel tarafından karşılanması açısından isabetli olduğunu düşünüyorum. Büyük bir avantaj Türkiye ve Antalya için, arzumuz Türkiye'ye yayılması." AA

 
 

 

 

 

reklam

Antalya'da Turizm Sektörü, Yaz Sezonuna Hazır
Yaklaşık 150 ülkeden turist ağırlayan Antalya'da turizm sektörü, bu yıl özellikl...
25.03.2023 (0)
Antalyalı Hayırseverden Kepez'e Sağlık Merkezi
VALİ Ersin Yazıcı, hayırsever Süleyman Akbıyık ile Kepez ilçesinde yapılacak ola...
25.03.2023 (0)
Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor
Antik Ve Modern Yaşamın İç İçe Olduğu Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor...
25.03.2023 (0)
Bakan Çavuşoğlu, Depremzedelerle Birlikte Yaptı
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ramazanın ikinci iftarını; 6 Şubat'ta meydana...
25.03.2023 (0)
'Enkaz Arkeolojisi'yle 288 Eser Kurtarıldı
KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, depremde yıkılan ...
25.03.2023 (0)
Kahve Tarlaları Kuşların Beslenme Düzenini Bozuyor
Kuşların temel besinlerini azaltarak, hayatta kalabilmeleri için beslenme düzenl...
25.03.2023 (0)
Depremzede Çocukların Yaraları Sanatla Sarılıyor
AKDENİZ Üniversitesi yerleşkesinde ve Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında konuk edi...
24.03.2023 (0)
Turizm Öğrencileri Sektörde İstihdam Edilecek
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen ve turizm bölümlerind...
24.03.2023 (0)
A Kategorisi İkinci Ayağı Belek’te Başladı
Türkiye Golf Federasyonu (TGF) tarafından düzenlenen ve 2023 faaliyet takviminde...
24.03.2023 (0)
'Su Kaynaklarımızı Tüketiyoruz'
ANTALYA Tarım Konseyi (ATAK) ile Antalya Ticaret Borsası (ATB), Dünya Su Günü'nd...
24.03.2023 (0)