Foto Galeri WebTV

24 Mart 2023 Cuma  17:13
63 Yıllık Hayalini Gerçekleştirecek
80 yaşındaki master milli atlet Çiçek Solon Şensoy, 63 yıllık hayalini gerçekleştirecek.
 

QR Kodu
 

Polonya'nın Torun kentinde 26 Mart-1 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Masterler Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda (WMACI 2023) yarışacak 80 yaşındaki master milli atlet Çiçek Solon Şensoy, 63 yıllık hayalini gerçekleştirecek.

Spora Antalyaspor Atletizm Takımı'nın masterler kategorisinde devam eden Şensoy, İstanbul Üniversitesi Spor Kulübünde bir süre basketbol ve voleybol oynadı, ardından atletizm yapmaya başladı.

Kısa sürede milli takıma seçilip, ulusal ve uluslararası yarışlara katılan Şensoy, çok sayıda madalya ile kupa kazandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının ilk kadın antrenörü ve uluslararası atletizm hakemi de olan Çiçek Şensoy, hem sporcular yetiştirdi hem de yarışlara katılarak dereceler elde etti.

İlk olarak olimpiyatlarda yarışmak için kendisine 63 yıl önce hedef koyan Şensoy, bunu gerçekleştirememesi sonrası gözünü masterlerde Dünya Şampiyonası'na çevirdi. Yaşadığı sakatlıklara rağmen antrenmanlarını aksatmayan Şensoy, hem hedefine ulaşma hem de Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden sporcuların hayalleri anısına Masterler Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda koşma kararı aldı.

"Madalyanın Peşini Bırakmayacağım"

Çiçek Solon Şensoy, çocukken her yere koşarak gittiğini, bir hevesle başladığı atletizmin yıllar içinde hem mesleği hem hobisi olduğunu söyledi.

Sporcular da yetiştirdiğini aktaran Şensoy, "Halkın bu spora ilgi duyması için çaba sarf ettim. Çünkü 70'li yıllarda halk çıkıp sokaklarda koşmuyordu. Koşana da deli gözüyle bakıyorlardı. Bunu kırmaya çalıştım. Halk arasında yarışlar organize ettim." dedi.

Atletizmin sporun temeli olduğuna değinen Şensoy, 1960'da Roma Olimpiyatları yapıldığını, 100 metrede rekor kıran atletin ardından kendisine bu yarışlarda yer almak için hedef koyduğunu aktardı.

Olimpiyatlara gidemediğini dile getiren Şensoy, şunları kaydetti:

"Bugünlere kadar o heves içimde kaldı. 35 yaşından sonra masterler kategorisinde yarışılıyor. 'Olimpiyat olmadı, bari masterler kategorisinde Dünya Şampiyonası'na katılayım.' dedim. Her yıl gitmeyi çok istedim ama nasip olmadı. Çocuklarımın desteğiyle Polonya'da yapılacak Dünya Şampiyonası'na katılacağım. Madalyayla dönmeyi ümit ediyorum. Dileğim bu. Pandemi, arkasından depremler oldu. Birkaç sakatlık geçirdim ama yine de madalyanın peşini bırakmayacağım. 60 metrede koşacağım."

Şensoy, Balkan şampiyonalarında 60, 100, 200 metre koşu ile uzun atlama ve yüksek atlama kategorilerinde rekorları olduğunu, İzmir'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda da dördüncülük elde ettiğini dile getirdi.

"Hedeflerinize Ulaşmak İçin Her Gün Spor Yapın"

Şampiyonadaki rakiplerinin güçlü olduğunu, ABD, İsveç, Almanya, Avusturya ve Kanada gibi ülkelerden sporcuların yarışacağını vurgulayan Şensoy, şöyle konuştu:

"Benimki 63 yıllık bir hayaldi. Bu seferki yarışmada ben kendi hayalimi gerçekleştireceğim ama buna eklenen bir hayalim daha var. Kuzey Kıbrıslı voleybolcu çocuklar, Adıyaman'da depremde vefat etti. Onlar hayallerini gerçekleştiremeyecekler. Başka illerde de sporcular, antrenörler, futbolcular vefat etti. Şampiyonada onların hayalleri için de koşacağım."

Yaşın sadece bir rakam olduğunu vurgulayan Şensoy, insanların hayal edip, hedef belirleyip, sonra bu hedeflere ulaşmak için çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.

 
 

 

 

 

reklam

2023 TGF Türkiye Golf Turu Müsabakaları Tamamlandı
TÜRKİYE Golf Federasyonu'nun (TGF) 2023 faaliyet programında yer alan TGF Türkiy...
28.05.2023 (0)
Başkan Güreşçileri Ödüllendirdi
Belediye Başkanı Enver Aputkan derce giren güreşçileri ödüllendirdi.düllendirdi...
25.05.2023 (0)
Serikli Okçular İlk 5’te
Serikli okçular Türkiye Şampiyonasında 4. Ve5. Olarak başarılı derecelere ulaştı...
24.05.2023 (0)
Gençlik Haftası Sporla Dolu geçti
15-21 Mayıs Gençlik Haftası tüm Türkiye’de olduğu gibi Serik’te de sportif etkin...
23.05.2023 (0)
“Biz de Varız”
Serik’in küçük aslanları ‘er meydanlarında bizde varız’ dediler......
23.05.2023 (0)
Serik, Ankara’dan Puansız Döndü
Serik Belediyespor sezonun son maçında Ankara deplasmanından puan çıkaramadı....
22.05.2023 (0)
Berk Türkiye Üçüncüsü Oldu
Bahçeşehir Koleji Serik Aspendos Kampüsü öğrencilerinden Berk İpeker, golf sporu...
22.05.2023 (0)
Manavgat Güreşleri'nde Ali Gürbüz Başpehlivan
TÜRKİYE Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 10. Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde Al...
22.05.2023 (0)
Rabia Özgen Dünya Şampiyonu Oldu
KORKUTELİLİ sporcu Rabia Özgen, İstanbul'da düzenlenen 8. Uluslararası Kick Boks...
22.05.2023 (0)
Şampiyon Okuldan Teşekkür
Hacı Mustafa Bankoğlu Ortaokulu Yıldız Kız Futbol Takımı’na destek olan sponsorl...
22.05.2023 (0)