Foto Galeri WebTV

24 Mayıs 2023 Çarşamba  17:08
Yavuz: “Önemli Katkılar Sağlıyoruz”
“Antalya üretimin, tarımın ve turizmin başkentidir. Tarım sektörünün temsilcileri ve üreticiler olarak bizler de hem Antalya’mızım gelişimine hem de ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyoruz”
 

QR Kodu
 

ANTBİRLİK Başkanı Yavuz, “Antalya üretimin, tarımın ve turizmin başkentidir. Tarım sektörünün temsilcileri ve üreticiler olarak bizler de hem Antalya’mızım gelişimine hem de ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyoruz” dedi.

“Üretici Derinden Etkilendi”

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Serik Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yavuz; küresel ölçekte etkili olduğu için pandemi olarak tanımlanan koronavirüs salgını, ülkemizde yaşanan depremler ile Rusya-Ukrayna savaşı gibi etkenlerin her kesimi olduğu gibi üreticiyi de derinden etkilediğine vurgu yaptı.

“Çok Çaba Sarf Edildi”

Başkan Yavuz; “Antalya üretimin, tarımın ve turizmin başkentidir. Tarım sektörünün temsilcileri ve üreticiler olarak bizler de hem Antalya’mızım gelişimine hem de ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyoruz. Bugüne kadar yaşanan tüm bu sorunlarla mücadele etmek, ürettiğimiz ürünlerin değerinde satışını sağlamak, verilen emeğin karşılığını almak için hem bireysel olarak hem de birlikler ve odalar olarak çok çaba sarf ettik” dedi.

“Devlet Politikası Kapsayıcı Olmalı”

Bu çabaların karşılığını almanın sadece üreticinin gayretiyle elde edebileceği bir durum olmadığının altını çizen Yavuz; “İçinden geçtiğimiz her sorundan doğrudan etkilenenler; ilk olarak üreticilerdir. Devlet politikaları ile verilen destekler, birlik ve odaların çalışmaları, üreticimizin emek ve gayreti; üretim gücümüzün en önemli dayanaklarıdır. Odalar ve birlikler olarak bizler, üreticilerimizin alın terinin berekete dönüşmesi için devlet politikalarının kapsayıcı ve öngörülebilir olması gerekmektedir.” diye konuştu.

“Denge Politikası Önemli”

“Bu tespitlerimiz ışığında Türkiye’nin Rusya-Ukrayna çatışmasında sergilediği denge politikası ve bu iki ülke arasındaki ilişkileri kendi çıkarları doğrultusunda yönetmesinin sonucunda; Antalya’dan Rusya’ya olan yaş meyve ve sebze ihracatımızda muazzam bir artış yaşanmıştır. İlk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık bir artışla 258,4 milyon dolarlık bir hacme ulaşılmıştır” diyen Yavuz, “Türkiye’nin savaştaki tarafsız duruşu, global ölçekte büyük takdir toplarken, bazı siyasilerin Rusya’ya yaptırım uygulama gibi sözleri üreticimizin alın terine engeller koymaktadır” diyerek siyasilerin üreticinin çabalarına kulak vermesini istedi.

“Üretici Doğrudan Etkileniyor”

Rusya’nın ülkemiz için yaş sebze ve meyve sektöründe önemli bir alıcı olduğunu, bu ilişkinin geleceğini belirsizleştirebilecek her türlü gelişmenin Antalyalı tarımcıları doğrudan ilgilendirerek kaygılandırdığını vurgulayan Yavuz; “Biz Antalyalı üreticiler olarak devleti yönetmeye talip olanların yaptığı veya yapacağı açıklamaların tüm üreticilerimizi doğrudan etkileyeceği sorumluluğunu bilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği olarak bu durumun meydana gelmemesi için çağrıda bulunuyoruz. Çağrımız; ülkemizin, bu hassas dönemde güven ve istikrarın sürdürülmesi yönünde adımlar atmaya devam etmesi yönündedir. Bu noktada, bizler denge politikasının devamını savunan net bir duruş sergilediğimizi belirtmek isteriz” dedi.

“Çark Dönmeye Devam Etmeli”

Başkan Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü; “Savaşta taraf olmanın ne üreticimize ne turizmcimize ne de insanımıza katkısı olmaz. Dünyanın kapılarını kapattığı bir pazara ağırlıkla bizim ürünlerimiz gidiyor. İşleyen çarka çomak sokmaya çalışmanın insanımıza bir yararı olmayacağını düşünüyoruz. Taraf olmanın, yaptırımlara katılmanın ülkemize getireceği tek şey sadece ‘az’lıktır. ANTBİRLİK olarak çiftçilerimizin, tüccarlarımızın ve tüm sektör çalışanlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz. Hem ülkemizin hem de uluslararası topluluğun refahı için elzem olan bu denge politikasının sürdürülmesi gerektiğini vurguluyoruz. Tarım sektörümüzün gücü, birlikte çalışma yeteneğimizden ve ortak hedeflerimize olan bağlılığımızdan kaynaklanmaktadır. Siyasi düşünceler ne olursa olsun, politikalarımızın ‘milli’ olması gerekmektedir. Hangi politikanın ülkemize yarar sağlayacağı, insanımızın çıkarı ve kazancının ne olacağı; her siyasi aktörün sorumluluğudur. Devletimizin ortaya koyduğu denge politikasına bağlılığımızı vurguluyoruz. Siyasi aktörleri de sorumluluğa davet ediyor, üreticimizin alın terine sahip çıkacak açıklamaları yapmalarını bekliyoruz.”

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Sulama Kanalına Düşen 4 Yaşındaki İshak, Öldü
Serik ilçesinde arkadaşlarıyla oynarken sulama kanalına düşen 4 yaşındaki İshak ...
29.05.2023 (0)
Konteyner Deposunda Yangın
Serik ilçesinde konteyner deposunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince büyümeden s...
29.05.2023 (0)
Akıncı: Reform Dönemi Başlamalı
ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, bugünden ...
29.05.2023 (0)
Patara Deniz Fenerinin Son Basamağı Yerine Konuldu
Kaş ilçesinde, tarihi 6 bin yıl öncesine uzanan Patara Antik Kenti'nde, Roma İmp...
29.05.2023 (0)
Çavuşoğlu: Adam Kazandı, Yine Kazandı
Mevlüt Çavuşoğlu, ''Bay Bay Kemal yalanla dolanla seçim kazanılmaz. Linç kültürü...
29.05.2023 (0)
Böcek, Cırnık Köprüsü'nde Çalışmaları İnceledi
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Serik Caddesi Düden Çayı ü...
29.05.2023 (0)
Alanya Festivali'nde Geri Sayım
ALANYA Belediyesi tarafından bu yıl 21'incisi düzenlenecek olan Alanya Uluslarar...
29.05.2023 (0)
Antalya'da Üreticilere Kaolin Kili Dağıtıldı
Antalya'da, tarım mahsullerinin ömrünün uzaması ve daha iyi verim alınabilmesi i...
29.05.2023 (0)
Depremzede Futbolcular Hayallerine Top Koşturuyor
Forma giydikleri takımın ligden çekilmesinin ardından yıldız futbolcu olma hayal...
29.05.2023 (0)
“Hedefimiz Çocuklarımızın Geçmişten Kopmaması”
Serik’te ‘Bağımlı Olma Bağlı Ol’ projesi kapsamında etkinlikler düzenlendi....
28.05.2023 (0)