Foto Galeri WebTV

26 Mayıs 2023 Cuma  17:42
Deniz Ekosistemine Zarar Veriyor
AÜ Sualtı Sporları Topluluğu üyelerinin yaptığı dalışta, deniz dibinde plastik poşetlere sarılmış Hıdırellez dilekleri, bozuk paralar, bisiklet, aydınlatma projektörleri gibi birçok nesne görüntülendi
 

QR Kodu
 

Plastik Poşetlerle Atılan Hıdırellez Dilekleri, Deniz Ekosistemine Zarar Veriyor

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Sualtı Sporları Topluluğu üyelerinin yaptığı dalışta, deniz dibinde plastik poşetlere sarılmış Hıdırellez dilekleri, bozuk paralar, bisiklet, aydınlatma projektörleri gibi birçok nesne görüntülendi. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Denizdeki bu atıklar ekosistem açısından çok zararlı ve birçok canlının ölümüne neden oluyor" dedi.

Antalya'da AÜ Sualtı Sporları Topluluğu üyesi öğrenciler ile Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, kentin turistik ve doğal güzelliklerinin olduğu noktalara dalışlar gerçekleştiriyor. Dalış yaptıkları noktalarda görüntü alan ekip, su altını kirleten çok sayıda nesneyle de karşılaşıyor. Geçen günlerde tarihi Kaleiçi Yat Limanı'nda dalış gerçekleştiren ve falez altından Kadınyarı bölgesine kadar geçen ekip, su altındaki atıkları görüntüledi. 6 Mayıs'ta Hıdırellez nedeniyle bazı kişilerin dileklerini sarıp denize attıkları plastik poşetler, yine dileklerle birlikte atılan plastiklerin içerisindeki muska ve bozuk paralarla birlikte alkol kutuları ve şişeleri, cep telefonları, bisiklet, projektörler görüntülendi.

‘SU ALTINDA İLGİNÇ NESNELER GÖRDÜK’

Öğrencileriyle birlikte rutin dalışlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Yat Limanı ve Kadınyarı bölgesinde daldık. İnsanların denize attığı ilginç nesneleri gördük aşağıda. Saç kurutma makinesi, bisiklet, reklam panoları, elbise, cüzdan, cep telefonu ve Hıdırellez dileklerini suyun altında gördük. Hıdırellez için dileklerin çoğu plastik poşetlerle denize atılmış. Bunlar deniz içerisinde plastik kirliliğini artıran atıklar" ifadelerini kullandı.

Su altında gördükleri karşısında her seferinde şaşırdığını belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Özellikle alkol şişe ve kutuları deniz dibinde bulunuyor. Metal objeler suda ağır metal kirliliği, plastikler de plastik kirliliği oluşturuyor. Denizdeki bu atıklar ekosistem açısından çok zararlı ve birçok canlının ölümüne neden oluyor" diye konuştu.

Ellerinden geldikçe bu çöpleri temizlemeye çalıştıklarını söyleyen topluluk üyelerinden Yusuf Şamil Arslan, “Düzenli aralıklarla dalış gerçekleştiriyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz dalışta su altındaki kirlilik dikkatimizi çekti. İnsanlar kendisine zarar vermesi yetmiyormuş gibi suya da zarar veriyor. Genellikle alkol şişeleriyle birlikte birçok kötü görüntüyle karşılaştık" dedi.

‘İNSANLARIN SU ALTINI KİRLETTİĞİNİ GÖRÜNCE HÜZÜNLENDİK’

Su altındaki kirliliğe dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Serkan Çaykenarı ise “Her zaman olduğu gibi dalıştan önce heyecanlıydık ancak dalınca hüzünlendik. İnsanların su altını çok fazla kirlettiğini gördük. Bunlar rutin dalışlarımız, biz bu kirliliğe dikkat çekmeye çalışıyoruz. Su altında kamp sandalyesinden bisiklete kadar birçok eşya gördük. Hıdırellez nedeniyle muska şeklinde atılmış dualar vardı. Yine bunların içerisinde koyulmuş madeni paralar çok fazlaydı" ifadelerini kullandı. (DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Sulama Kanalına Düşen 4 Yaşındaki İshak, Öldü
Serik ilçesinde arkadaşlarıyla oynarken sulama kanalına düşen 4 yaşındaki İshak ...
29.05.2023 (0)
Konteyner Deposunda Yangın
Serik ilçesinde konteyner deposunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince büyümeden s...
29.05.2023 (0)
Akıncı: Reform Dönemi Başlamalı
ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, bugünden ...
29.05.2023 (0)
Patara Deniz Fenerinin Son Basamağı Yerine Konuldu
Kaş ilçesinde, tarihi 6 bin yıl öncesine uzanan Patara Antik Kenti'nde, Roma İmp...
29.05.2023 (0)
Çavuşoğlu: Adam Kazandı, Yine Kazandı
Mevlüt Çavuşoğlu, ''Bay Bay Kemal yalanla dolanla seçim kazanılmaz. Linç kültürü...
29.05.2023 (0)
Böcek, Cırnık Köprüsü'nde Çalışmaları İnceledi
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Serik Caddesi Düden Çayı ü...
29.05.2023 (0)
Alanya Festivali'nde Geri Sayım
ALANYA Belediyesi tarafından bu yıl 21'incisi düzenlenecek olan Alanya Uluslarar...
29.05.2023 (0)
Antalya'da Üreticilere Kaolin Kili Dağıtıldı
Antalya'da, tarım mahsullerinin ömrünün uzaması ve daha iyi verim alınabilmesi i...
29.05.2023 (0)
Depremzede Futbolcular Hayallerine Top Koşturuyor
Forma giydikleri takımın ligden çekilmesinin ardından yıldız futbolcu olma hayal...
29.05.2023 (0)
“Hedefimiz Çocuklarımızın Geçmişten Kopmaması”
Serik’te ‘Bağımlı Olma Bağlı Ol’ projesi kapsamında etkinlikler düzenlendi....
28.05.2023 (0)