Foto Galeri WebTV
AYYILDIZ TOROS | Okul, Öğrenemediğini de Öğrenmek Demek
 
 
Okul, Öğrenemediğini de Öğrenmek Demek
18.09.2017 10:14:00
Döndü Çolak -Mavice
  dondu551@hotmail.com

''Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz.'' diye yazıp girişe de asmışlar gelen geçen her öğrenci öğrenim göreceği yere adım attığı gün ilk öğreneceği şey olsun diye. Balık uçar mı, kuş yüzer mi? Kelimelerimize başka bir anlam versek evet balık belki denizin derinliklerine doğru uçuyordur, kuş da gökyüzünde göremediğimiz bir deryanın içinde yüzüyordur. Kim bilir? 

Osmanlıda mekteplerin duvarlarında bu yazıyı okuyan öğrenciler; sorgulamışlardır belki  de 'ya zorlanırsa' Ölür mü  uçamayan balık, yüzemeyen kuş? Ve işte asıl verilmek istenen mesaj belki de buydu. Sorgulamak. Ne demişti Sokrates; ''Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez.'' İşte sorgulamayı öğrenen beyin, gün gelecek balığın neden uçamadığını, kuşun neden yüzemediğini öğrenecek. Soru; cevaba müptela olacak, cevap; yeni sorulara kapı açacak. Sorular çoğaldıkça, bilgiler dizi dizi zorlu yollardan gelecek, sahibinin gücüne güç katacak.

Bugün günlerden 'okul.' Uzun bir yaz tatilinin ardından öğretmenler öğrencilerine, öğrenciler arkadaşlarına, arkadaşlar yepyeni paylaşımlara kavuşuyor. Gerçi bu 'Z' kuşağı için kavuşma çok da geçerli bir kelime olmadı sanırım. İletişimi avucundakini parmağıyla kaydırarak yaşayanlar için, özlem var mıdır bilemiyorum. Oysa 'Y' kuşağında kalmış bizler öyle miydik? Hatırlıyorum da okulların açılış günlerini. Tertemiz formalarımızı giyer; içimiz arkadaşlarımızı, öğretmenlerimizi yeniden görmenin heyecanıyla kıpır kıpır, okula yol alırdık. Tabi ki servislerimiz de en uzun yolcu için bile tabana kuvvet ayaklarıydı.  Hatırlarken; güzeldi ya deyip bir tat geliyorsa yüzümüze yaşamışız çok şükür. Şimdi eskiden kelimesini dilime dolayıp tatsızlık yapmayacağım. Ben, her zamanın kendine ait bir ruhu olduğuna inananlardanım. Benden önceki kuşağın zorluğunu yaşamayan ben, benden sonrakilere de bunun eksikliğini yaşamadıklarına şükretmelerini beklemiyorum elbette. Benim beklentim 'beklentisizlik'. Bir beklenti duymadan, zaten beklenildiği bilinerek yerli yerinde yerlerine geçmek, vakti zamanında.

Her öğrenci için öğretmeni büyük bir  şanstır. Kötüsü bile bazen büyük şanstır. Evet; ''O beyinsiz bir çocuk ve hiçbir işte başarılı olamaz.'' diyen bir öğretmen varsa kendini hazırlasın, cümleyi sarfettiği öğrenci ileride 'Edison' gibi olabilir. Okul basketbol takımlarına alınmayanlar ileride 'yıldız basketbolculardan' olabilir. Ya da 'ablak suratlı bir tembel'' diyen bir öğretmenin karşısına bir Balzac çıkabilir. Yani okul hayatı evet eğitim öğretim yuvasıdır. Başlangıçların adresidir  bir çok başarıda ama her şey olmadığı kesin. Milyonlar var, okulda başarılı  ve uyumlu olmayıp şimdi başarı ve uyum eğitimleri veren. Okul demek umut demek, sorgulamak demek, öğrenmek demek. Okul, öğrenemediğini de öğrenmek demek. Mesela artık öğrenirsin gerçek anlamda kuşlar yüzmez, balıklar uçmaz. Sen ne kadar yetenekli olursan ol, balığa kanat, kuşa yüzgeç taksan da herkes yerli yerinde yaşam dahilindedir. Okul demek en çok da 'deneyim' elde etmek. Başarısızlığa izin vermeli ki 'deneyim' kazanalım. Deneyim; hayattır. Senin varlığındır. Mantıklı düşünmeyi, duyguyu hissetmeyi, ahlakı yaşamayı öğrenirsin. Öğretemezlerse de öğrenirsin.

Ey öğrenci, korkma sen öğrenememekten, yüksek not alamamaktan, onur öğrencisi olamamaktan. Ama yine sen, kork; başarısızlığa yenilmekten, yenildim zannedip vazgeçmekten, her şey bitti deyip kapıları kapatmaktan. Senin olan bu hayatta okul  önemli bir yerde ama sen o önemi ona bağışlarsan.

Sen olacağın, anlam bulacağın ve anlam katacağın bir okul hayatı için hayırlı olsun bugünün ve gelecek günlerin'...  

 

 

 

 

Döndü Çolak -Mavice
Kabullenmeyi de Öğretelim Aciz Tarafımıza