Foto Galeri WebTV
AYYILDIZ TOROS | Yolculuk Hali'...
 
 
Yolculuk Hali'...
21.09.2017 18:19:00
Döndü Çolak -Mavice
  dondu551@hotmail.com

Şimdilerde bir klasör içinde saklılar evvelceden iki karton kapağı olan albüm içine sakladıklarımız. Yaşadıklarımızı tekrar tekrar görmek istediğimizde açıyoruz yüzlerce kez elimize aldıklarımızı. Bir siyah beyaz olanı var, bir renklisi şimdi bir de hareketlisi. Hangisi diğerinden değerli ki. Hayır, hepsinde ayrı bir yaşanmışlığın anısıyla bizdeki yeri mahfuz.

Siyah beyaz olanları sayıca az, renkli olanları biraz daha fazla. Şimdilerde hareketlisi en çoğu. Ailedeki en büyüklerin payı siyah beyaz olanlarda. Renkli olanların çoğu bize zimmetli. Hareketli olanların çoğu ise iki binden sonra doğmuşluların. Sonrası kimbilir gözünü kapattığında gördüğün rüya gibi görülebilir, hissedilebilir hatta tekrar yaşanabilir gibi olacak. Olamaz mı, olur olur. Süreç içinde yaratılışa ters hiçbir şey yok. Yapaylıklar dahi, evrimin bir parçası. Evrile evrile, bazen yuvarlana yuvarlana, bazense sıçrayışlarla tekamülümüz tamamlanacak. Eksik bir şeyin kalmayacağı güne değin.

Biriktirmek; biz insanların sonsuzluk arzusundan, geleceğe güvensizliğinden, geçmişten bir şey almadan kopamadığından mı. Paylaşmadan biriktirmek yüzümüzün karası. Kazandığımızın kırkta biri bizim değilken 'benim o' kıvranışıyla ellerimizi yumruk etmek. Oysa, şu ellerimde tuttuğum ya da tıkladığım yüzlerce fotoğrafı biriktirişim de cimriliğimden mi. Yaşayıp dondurduğum o anları istediğim anda ulaşabilmem benim geçmiş seviciliğim mi? En güzel açıdan verdiğim pozlarıma bakmak, aynı yaşta bir daha veremeyeceğim korkumdan mı? Yooo. Her fotoğraf bana ait. Sadece bana da değil, bize. Şu arkada gözüken ağaç, elimi koyduğum masa, köşede duran daha çiçeği açmamış saksı, arkası dönük elinde iki ekmekle evine doğru giden Kerem ustaya da ait bu donmuş an. Biriktirmek değil bu elimde tuttuklarım, paylaştığım anların payıma düşenleri. Belki bir başka ellerde bir başkasının payına düştüklerinde ben varımdır. Ben omuzumda çanta okuluma yetişirken, bir başkasının poz verirken manzarasında kalmışımdır. Hem; şu anda anılarımı elimde tutuyorsam zamanın ölümsüzlüğünü göstermez mi. Albümde çevirdiğim her sayfa, klasörde tıkladığım her fotoğraf o anda saklıysa ve ben bunu şimdi  istediğim her an görebiliyorsam ne geçmiş seviciliği ne de sonsuzluk arzusundan olabilir bu. Bu, yolculuk halimizi hep görme masumiyetinden olabilir olsa olsa. Yolculuklarımız, yaşadıklarımıza gösterdiğimiz duygularla değişkenlik gösteriyor. Tıpkı şu birilerinin ısrarıyla çekilmiş ama gizleyemediğiniz hüzünlü haliniz. O aralar, hayatınızı kendisine adamak için 'evet' dediğiniz kişi sizi açıklamasız terk etmişti de en küçük kardeşiniz olanlardan habersiz yanağını yanağınıza değdirip gülümseee diyerek fotoğrafınızı çekmişti. Elinizde uzun süre tutamadığınız bir karton parçası değil elbette. Bıraksanız da bir önceki albüm sayfasında o fotoğrafı, kaldınız öylece yeniden yaşarcasına. Acı sizi yeniden bıçak sapladığı noktanızı bulmuşsa da, bakın şu fotoğrafta en mutlu anlarınız var. Okulu başarıyla bitirmenin mutluluğu kırk halde tezahür etmiş yüzünüzde. Gülümse diye komut verilmedi belki ağzınızı kulaklarınıza vardırdığınızda.

Yolculuk halindeyiz süreç içerisinde. Sürecin dışında, ötesinde kabul ettiğimizde de parçasıyız bu durumun. Yolun sonu belli, gidişi muamma. Bir sürü çatallaşmış yollar. Bizim nereden yol alacağımız zihnimizde yok, planımızda hiç yok. Şurada bir ağaç var, azcık gölgesinde oturalım. Dinlendik mi? Yolumuz uzun, o zaman hadi yola koyulma vakti. Ama durun, şu yolculuğumuzu tekrar tekrar yaşamak adına bir anlık donduralım zamanı, gülümseyin fotoğrafınız çekiliyor.

 

  Bu haberle ilgili 1 kişinin yorumu bulunmaktadır.

 

ellerinize saglık Döndü hanımcım...cok beğendim
selma şahin - 22.09.2017 14:33:00
Uyarı: Web sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.korkuteligundem.com yorum içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan KORKUTELİ GÜNDEM GAZETESİ veya www.korkuteligundem.com sorumlu tutulamaz.

 

 

Döndü Çolak -Mavice
Kabullenmeyi de Öğretelim Aciz Tarafımıza