Foto Galeri WebTV
AYYILDIZ TOROS | Kevser'in Vatanı'...
 
 
Kevser'in Vatanı'...
5.10.2017 18:17:00
Döndü Çolak -Mavice
  dondu551@hotmail.com

Düşünün ya da düşünmenin ötesinde o anı yaşamaya gayret edin, edemeyiz bile. Bir iç daralması, bir kıymık batması, evvelinde kıpırdanmaya başladıkça kanayan bir acı. En çok da bir ağız kuruluğu. Bir susuzluk. Öyle bir susuzluk ki günlerce bir damla suya hasret kalmışsınız. Dünya gürül gürül su içerken siz bir yudum suya hasret. Hasret arttıkça artmış. Gördüğünüz serap falan değil, az ötenizde testi testi su içenler, içerken sizin susuzluğunuz artsın diye üzerlerine boca edenler. Sabrediyorsunuz, sabrediyorsunuz da selametiniz asla su olmuyor. Sizin vücudunuz belki dayanıyor. Ya yavrucağınız. Ömrüne ömür katmak için, canınızdan vazgeçeceğiniz yavrunuz gün gün eriyor. Ve en sonunda o da susuz bir dünyada yaşamaktansa 'kevserin vatanı' cennete doğru yürüyor. Sizde şimdi hem susuzlukla sınandığınız bir sabır, hem de sabrın en acısını tattığınız 'evlat acısı' var. Susuz vücutlarınızla eda etmeye çalıştığınız namazlarda duanız sabır üzerine sabır vermesi 'Es-Sabur'un.

İmtihan üzerine imtihandır 'Kerbala.' Yoldayken yolculuğun ne denli zor olduğunun kanıtıdır. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden en yaşanmaması için dualar edilenin yaşandığı yerdir. Cennetlik, cehennemliklerin saf saf ayrıldığı yerdir Kerbala. Cehennemini dünyada ya(ş)ratan yerdir Kerbela. Susuzluktan gözyaşlarının kuruduğu ama feryatların arşı titrettiği yerdir Kerbela. Hak'kın adaletini, dünyadaki sözde adalet sağlayıcılarına tek geçen yerdir Kerbela. ' Bir elime ayı, diğerine güneşi verseniz ben davamdan vazgeçmem' diyen Peygamberimizin izinden gidenlerin yeridir Kerbela. Özgürlüğü 'korkmamakta' bulanların yeridir Kerbala. Şahitlik edeceği kanını yanında götürenlerin yeridir Kerbela. 'Yardım edilmeyecekse, hayrı isteyenlerin' yeridir Kerbela. Evvelinde yaşanmamış, ahirinde her 'muharrem' yaşanan acıdır Kerbela.

Bizler, o gün orada olsaydık susuzların yanında mı, yoksa kana kana su içen kan dökücülerin yanında mı olacaktık. Bu hiç olmazsa 'muharrem' ayında sorulması elzem sorudur. Gözlerimizi kapatıp o anı düşünmenin bile bizi rahatsız ettiği bu yaşanmış hadisede biz neredeyiz. Çocuklarımıza verdiğimiz Hüseyin ismi 'başını' Allah yolunda gövdesinden ayırmış kişinin adı mıdır? İsmin hakkı varsa, ismin sahibinin yolunda olmak gerekmez mi? Ya Zeynepler. Adını; Allah seçmiş, Hz. Peygamberimiz koymuş. Fatıma ve Ali hazretlerinin yavrucağızları, Hz. Hasanla Hüseyin'in kızkardeşleri. Önümüze koyulsa hayatlarımız, seçin hangisini yaşamak isterseniz deseler ortada kalacak tek hayat olurdu onunkisi. Zeynep'i anlatmak yürek ister. Yaşamayaysa toplansa tüm yürekler yetmez.

 Fatımalar, Aliler, Hasanlar olarak bizler o gün Kerbelada olsak 'susuzluk' çekenlerden olurduk. Hiçbirimizin adı 'Yezid' olmadığına göre kimimiz kılıç darbesiyle, kimimiz açlıkla, kimimiz susuzlukla gözlerimizi kapatacak, kalanlara sabır dileyecektik. Karşılayan güzeller güzeli olacaksa, gitmek için en ön safta olanlara 'ölüm' suya kanmak gibidir. Kevserin vatanına ulaşmaya kim can atmaz ki.

Kerbelanın toprağı gün yüzü göremedi. O gün, bu gündür hep 'kan'la imtihanda. Bizler de imtihandayız. Kerbalayı ne taraftan yad ettiğimiz de bizim yoldaki 'yürüyüşümüz.' Ve her yer Kerbela. Nefsin, kahrolsun dediklerini yaşamaktaysa,  vicdanın merhametsizlikle kurumuşsa hesap çek kendine. Kerbelanı yaşamaktasın.

Eğme boynunu, izin verme sürüklemelerine, korkma korkaklığını saklamak için işkence yapanlardan. Susuz da kalsan bir damla minnet etme Hak'sızlığa. Kevser'in vatanına ulaşmak zor olsa da imkansız değil. Dünün Zeynepleri, Hüseyinleri, Hasanları ve Fatımaları bu günde de yaşasın.

 

 

 

 

Döndü Çolak -Mavice
Kabullenmeyi de Öğretelim Aciz Tarafımıza