Foto Galeri WebTV
AYYILDIZ TOROS | Hoşlukla Gidesin
 
 
Hoşlukla Gidesin
21.12.2017 17:53:00
Döndü Çolak -Mavice
  dondu551@hotmail.com

Ben 'sağlık'la geçimsiz biri değilimdir. Aksine sağlık beni sever ben sağlığı. Onun için neler yapmam ki. Başkasının burun büktüğü çoğu şeyi yer, içerim. ( sevmediklerim ayaklanmasınlar, evet var benim de sağlık fışkıran bazı yiyecekleri sevmediğim). Bi maşallahınızı alayım ki geçen yıl, çevremdeki onca hastalıklılara rağmen, gemisini sağ salim karaya çıkarmış kaptan misaliydim. Bu yılsa'...

Bu yıl, (bu yıl dediysem hastalıkların ayı kış) daha Aralık ayında yakaladı beni boğazımdan. Gece sağlam yatıp, sabah çürük kalkmak böyle oluyormuş demek ki. Evet, evet çürük kelimesini hür irademle kurdum. Sağlık azıcık uzağa gidince bu beden çürümüş gibi oluyor. İnsanın her zerresi iğne batırılıyormuş gibi nasıl acır ki. Kazara bir yere çarpsan, sille tokat dövülmüş gibi nasıl hissedebilirsin ki. İğne demişken; sesimin çıkmadığını duyup da bana acıyanların birinci cümlesi hep iğne oldu; ''sen var ya bir iğne yesen, hemencecik ayağa kalkarsın.'' İğneden oldum olası korkan ben ne tepki verdim bu tavsiyelere; ''ahhhh, kulaklarım da duymaz oldu'' dedim. Tamam, biliyorum Serik'imizin ne tatlı şifa dağıtıcı doktorları var ama ben doktor da sevmiyorum işte. Doktorların bana reçete edebilecekleri ilaçları belirleyip eczaneden istedimse de vermediler. Oysa verselerdi, bu rahatımı bozan hal uzamayacaktı. Olsun, kurallara uyanları hep sevmişimdir.  Hem benim ruhumun evi olan bedenimin ihtiyaçlar listesini biliyorum. Dozunu arttırmalıyım bu günlerde. Zencefil. Böylesi bir nimet, Allah'ın kullarına özel ikramı diyorum. Başkalarının  balla karıştırarak tatlandırdıkları o sarımsı iksiri ben şekersiz zevkle tüketiyorum. Markete uğrayıp, zencefilli şekerlerin her çeşidinden de zulaladım çantama. Sabah, öğle, akşam, gece en az iki adet diye de reçete ettim kendime. Doğanın bize ikramı olan; ıhlamur, adaçayı, kekik, kuşburnu ve daha adını duymadığım bitkisel çayları da doldurdum. Bir de bademciklerin şişmesini indirecek gargara etmek üzere aldığım sirkeyi marketin kasasında düşürüp kırmayaydım. Ama bu durumdan benim hastalıktan bitap düşmüş ellerim sorumlu değildi hakikaten, yerleştirmek için verdikleri poşetin sapının hemen kopmasıydı sorun. Sanki zoraki çalışıyormuş izlenimi veren kasiyer kızın bana yardım etmemesi tamam da düşen şişeyi de benim almam, hasta halimle büyük alicenaplikti doğrusu. Elbette parasını ödedim ve poşetinizin sapı kopmuştu polemiğine girmedim. Zinhar girmem ama o kızın 'ayyyyyyy' deyişini de unutmayacağım. İnsan ''Önemli değil düşürmüş olmanız, size bir şey olmadı değil mi'' gibi bir cümle duymak istiyor doğrusu. Neyse o anı hatırlayıp da tekrar yaşamak anlamsız. Öyle ya stres, insanı bilumum mikroplara açık hale getiriyor. Şimdi siz sık hastalananlar, görmemişin bir hastalığı olmuş mu diyorsunuz. Hamd olsun ben de böyle. Şikayet de etsem, iyi geçinmeliyim ben onunla. Hoşnutsuzluğumu bile hoşnut göstermeliyim ki, giderken benden hoşnut ayrılsın. Bir daha gelme niyetiyle  yola çıktığında da hoş gelsin. Yıka yıka göndermeyeyim ki, gelirse misilleme gayretiyle 'Allah ne verdiyse' demesin.

Hafif sarsıntı yaratan ey hastalığım, bak sen beni geceleri yirmi dakikada bir uyandırıp sıtma halini tuttursan da ben ihanet etmedim sana. Güzel bahsettim senden. Hani misafirlikte bir yere kadar. Kalıcı değilsindir bende, seninle bir kan bağım yok çünkü. Usul usul geldiğin gibi git artık. Arayı açalım biraz hatta 'Aralık' buluşma aramız olsun seninle. Eh bu yılın aralığında da memnun ettim sayılır seni. Seni bir doktora bile şikayet  etmediğimi varsayarsan, bence benimle iyi geçinmelisin.

Haydi selametle, hoşlukla gidesin'...

 

  Bu haberle ilgili 1 kişinin yorumu bulunmaktadır.

 

supersiniz Döndu hanımcım.yüreginize sağlık
selma şahin - 22.12.2017 11:59:00
Uyarı: Web sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.korkuteligundem.com yorum içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan KORKUTELİ GÜNDEM GAZETESİ veya www.korkuteligundem.com sorumlu tutulamaz.

 

 

Döndü Çolak -Mavice
Cehennem de Cennet de Kendimiziz