Foto Galeri WebTV
AYYILDIZ TOROS | Bugün, Yarının Dünü'...
 
 
Bugün, Yarının Dünü'...
9.03.2018 10:20:00
Döndü Çolak -Mavice
  dondu551@hotmail.com

Takvimler 31 Aralık'ı gösterdiğinde kimimizde aşkın bir umut, kimimizde geçmez bir keder vardı. Dünya, ondan geri saymaya hazırlanırken; kederini yüzüne asmışlar sustu, umudunu yüreğinden alıp bayrak niyetine sallayanlarsa çığlık çığlığa sıfıııır dediler. Susanlar; geçmişin ipini vücudunda kördüğüm etmişler- edilmişler sıfır demekle hiçbir şeyin bitmediğine inananlardı. Yeni yılın ilk saatinin ilk dakikaları başladığında da az evvelki acılar yine yüreklerinden çok yüzlerinden belli yaşamaya devam edeceklerdi. Çığlık atanlarsa; sıfııır derken öylesine eminlerdi ki geçmiş yılın gelecek yıla güzellikten başka bir şey veremeyeceğine. 31 Aralık'ta plan, hayal, anı defterleri hazırlandı. Plan ve hayal defterleri kullanıldı da. Öyle ki; yepyeni sayfalar, yepyeni yaşanılası ömrün rengarenkliğindeydi. Şarkılar, şiirler, türküler vardı da ağıtlara yer yoktu. Sofralar tadından, görüntüsünden geçmiş yıla benzememeliydi ki, yeni yılda günler farklı lezzette geçsin.

Umudunu son yaşadığı travmasına kaptırmış, dünyadaki bütün sihirli kelimeleri söylese yine de 'şans'ı kendisine bağlayamamışlarsa 'yeni yıl gelmiş neyime' mırıldanmalarıyla tarihin hangi geçmiş yılına takılmış kalmıştır kim bilir. Şimdi aylardan Mart. Ayın ilk günleri, son günlerinin habercisi. Yılın ilk günü, son gününün habercisi olduğu gibi. Say ki Mart bitti. Bahar bu yıl gitmese de kendini gösteriyor. Kuşlar, hep bir ağızdan ilan-ı baharda. Sonrası yaz, sonrası son olmayan bahar, sonrası yine kış. Mevsim dönümleri de yeni  yıllar da, geçmiş yıllar da kendi düzeninde.

Plan, hayal defteri alanlar yeni yılın üçüncü ayında kaçıncı sayfalarda. Ya da yeni yıla özel planlarını madde madde yazanlar kaçıncı gerçekleştirilen maddede. O, yeni yılda verilmesi planlanan fazla kiloların kaç kilosu gitti. Her gün yapılacak iyiliklerin hangisi gönül rahatlığıyla yapıldı. Yeni aşklara yelken açıldı mı, geçmişi geçmişte bırak mottosu uygulandı mı, acılar kovuldu, mutluluklara kucak açıldı mı'...

Umut ve kendilerini biraraya getiremeyenler; geceden sonra gündüz olmadı mı. Karanlığı içinde büyütüp, yüreğinin körlüğüyle güneşten sabahı doğuramayanlar doğa sizi kendinden mi mahrum etti. İyilik kol gezdi de sizi hep mi teğet geçti. Mutluluk; canının istediğine gitti de canı isteyenlere ambargo mu koydu. Zenginlik, kafasına göre mi insan seçti. Güzellik; kiminin elinden tuttu da kimine vermem sana kendimi mi dedi. Sizde kabul vardı da, kolaylar kaçıştı zorlar mı sizi seçti.

Ne umudunu taşırmışlar, ne kederini geçirememişler için yıllar farklı. Yıllar, geçse de gelse de aynı. Farklı olan bizleriz. Şişirilmiş umutların fıslamaya başlaması ilk üç ayın plan defterinin  boş kalmasından belli değil mi. Ya kederiyle barışamayanlar; bugünü farklılaştıramazsa dünü, yarını  'yeni yıl gelmiş neyime' çığlığına dönüşmez mi.  İnsan olmanın gereğiyle, tüm duygulara kendimizi açmalı, umut-korku ikliminde bir hayat geçirmeliyiz. Umudun ayakları yere basmalı, korkunun ipi ellerimizde olmalı. Yüreği yangın yerine dönmüşlere su, ayazda kalmışlara ateş lazım. Duyguların binbir halini yerli yerinde yaşamalı, geleni gerektiği gibi ağırlamalı, gideni güzellikle uğurlamalı. Gelen en kötü haliyle gelse bile onu ağırlayışımızla memnun uğurlayabilir, giden iyilik olsa da yeniden çoğalarak gelmesine vesileler yaratabiliriz.

Yarının dünü bugün, bugün dünün yarını. Var olan elimizdeki bugün, hatta şu  an. O zaman beni ben yapan tüm duygularımla açığım yaşamaya. Gelecek yılı, geçmiş yıla tercih etmiyorum. Geçen de benden, gelecek de nasipse benden. O zaman, yaşayın gitsin ilahi bir kabulle'...

 

  Bu haberle ilgili 1 kişinin yorumu bulunmaktadır.

 

Döndü hanım yüreginize ve elinize sağlık içimizde yaşadıklrımızı cok güzel anlatmışsını.rabbim razı olanlardan ve iyilerden olmayı nasip etsin
selma şahin - 9.03.2018 10:42:00
Uyarı: Web sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.korkuteligundem.com yorum içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan KORKUTELİ GÜNDEM GAZETESİ veya www.korkuteligundem.com sorumlu tutulamaz.

 

 

Döndü Çolak -Mavice
Cehennem de Cennet de Kendimiziz