Foto Galeri WebTV
AYYILDIZ TOROS | Sela Çoktan Okunmuş'...
 
 
Sela Çoktan Okunmuş'...
26.03.2018 10:59:00
Döndü Çolak -Mavice
  dondu551@hotmail.com

Eline kumandayı aldı delikanlı, en favori müzik kanalını açıp duvarları ağlata ağlata şarkı dinleyecekti. İçini duymayan kulakları, bangır bangır çalan müzikle şenlenecekti. On yaş büyüklerin tanımadığı sanatçılar (!), bilmedikleri şarkılarla (!) doluydu şimdi ekranlar. On yıl öncesi dahi, annelerin ''nerde bizim zamanın türküleri'' deyip hayıflandığı şarkılar şimdi mumla aranır olmuştu. Delikanlının saçı tanımlanması mümkün olmayacak kadar bir acayip kesimde, pantolonu düşmüş sanılacak kadar aşağıda, tişörtü köpek parçaladı denecek kadar yırtık ve kimsenin anlamayacağı dilde yazılarla dolmuş.

Delikanlı ayaklarını çarpık şekilde yayılmışken, odaya giren annesine en ufak tepki vermeden müziğin ritmiyle sallanıyordu. ''Oğlum kıssana şunu'' demeyecekti annesi, zile basan olmasa. Annesini kapıda karşılayan kadın, oğlunun dinlediği müzikle yankılanan eve buyur etti isteksizce. Aman, işten de yeni gelmişti. Sıcak bir duş alıp, oğluna dışardan pizza sipariş edip mesaisinin son saatlerinde hayalini kurduğu o lavanta kokulu yatak odasında 'balina' desenli yastığına gömülecekti. Ne çok seviyordu o yastığı. Hani ona biri sorsaydı nasıl yaşamak istersin, yastığıyla ömür boyu koyun koyuna olurdu herhalde. Yoruluyordu ve dinlenmek, uykunun rahatlatıcı koynuna girmek onun en tabi ve ücreti de olmayan hakkıydı. Oysa, uykudan zamansız uyanmış gibi morali bozuldu annesini kapıda görünce. Aslında  onu gördüğüne değil de, bu kadar yorgunken onunla ilgilenmek zorunda kalacağına morali bozulmuştu. Sahi, annesi iki mahalle ötede oturmasına rağmen, pek gelmezdi evine. O haftada bir uğrar, dil ucuyla nasıl olduğunu sorar, annesinin seneler evvel kaybettiği babasını özlediğini bilmesine rağmen ''iyiyim yavrum'' demesiyle iyi olduğuna tatmin olur onu kapılarının önündeki kendisi gelin olduğu gün evin önüne gelip o gün bu gündür annesini terketmeyen sadık köpeklerine emanet ederdi. Şimdi annesi davet etmediği halde evine gelmişti ve üzgündü.

Demek annesinin ahretliği Selma teyze vefat etmişti. Ne çok severdi onu. Onu, en çok da küçükken evinde yediği ekmek arası beyaz helva kokusuyla karışık hatırladı. Asla eksik etmediği mevsimine göre helvayı çıkartırdı her evine misafirliğe gittiğinde. Ama şimdi çok yorgundu. Üzülmeye dahi vakti yoktu. Hem herkes bir gün ölmeyecek miydi. Kalbini yokladı bir sızıdan öte hüzün yoktu yüreğinde. Dertleşmek için gelmişti demek annesi. Şimdi istemiyordu ama onu teselli etmek. Bir an önce annesinin kendisini rahat bırakmasını 'bekliyordu'. Diğer odadan gelen müzik sesi hala duvarları inletiyordu. Bir yerlere tutunarak destek alan kadın, gitmesi gerektiğini çoktan anlamıştı, hatta gelmemesi gerektiğini de. Kapıya değil, torunun olduğu odaya yöneldi ve prizleri fişten çekti. Delikanlıya döndü : ''Oğlum, cenazesi olan evin üç gün yası olur'' dedi.

Torununun arkasından baktığına emin olduğu kadar, ne dediğini anlamadığına da emindi. Cenaze; asıl bu evden kalkıyordu. Yaşamayı iş ve eğlence arasına sıkıştıran bir aile (!) için sela çoktan okunmuştu. İnanan ya da inanmayanlar için bir nefes alıp vermesi kadardı hayat. Böylesi kısa hayatı, haz ve hız peşinde heder etmek de 'insansı' yaratıkların becerisiydi. İşle dolup taşan hayatı, yatakta dinlendirmek, hayatın en hızlı geçen dönemi 'gençliğin' de gürültünün içinde kaybolması, ömrü hesapsızca yaşamak değil de neydi. Hesapsızca yaşayanlar, biriktirdiklerinin 'geçmez akçe' olduğu gerçeğiyle karşılaştıklarında ne dinlenecek bir yatak, ne de sesleri bastırabilecek bir gürültü bulabileceklerini ah bir anlayabilselerdi.

Evden müzik sesi yükseldi, yorgun kadın kendini yastığa gömdü. Sesler azaldı,  'ahretliğini kaybetmiş hüzünlü kadını' kapıdaki sadık köpekleri karşıladı. Köpeğin sesi acıyla mahalleyi inletti. Yere yığılan sahibini kokladı, gözündeki yaşla. Köpek anladı ki; sahibi 'SAHİBİNE' yol alıyordu.

 

  Bu haberle ilgili 1 kişinin yorumu bulunmaktadır.

 

eline sağlık Döndü hanımcım.cok guzel bir yazı rabbim ahir zamanda nefsimizle bizi bırakmasın
selma şahin - 26.03.2018 11:29:00
Uyarı: Web sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.korkuteligundem.com yorum içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan KORKUTELİ GÜNDEM GAZETESİ veya www.korkuteligundem.com sorumlu tutulamaz.

 

 

Döndü Çolak -Mavice
Cehennem de Cennet de Kendimiziz